Licznik odwiedzin:



 

Bożonarodzeniowe kurczaki

Grudzień 2016

Kiedy w Europie śnieg i zima, w Afryce słońce i upał. I to właśnie na Boże Narodzenie, a nie na Wielkanoc, prawie codziennie jedna kura pojawiała sie na plebanijnym podwórzu z małymi kurczętami. Narodziny tych małych kurczaków nadały specyficznie świąteczny nastrój misji w Tchambie.

„Kamou” na Boże Narodzenie

Grudzień 2016

Wierni z Afem Kabyé oraz mieszkańcy z okolicznych wiosek wyrażali swoją radość z narodzin Chrystusa poprzez taniec „Kamou”. Jest to taniec tradycyjny ludu Kabyé, podczas którego przy dźwiękach dużego glinianego bębna, pokrytego skórą, nazywanego także „Kamou”, ludzie tańczą, by wyrazić radość i wdzięczność Bogu za dary ziemi.
W dzień Bożego Narodzenia był to taniec wyjątkowy. Taniec wdzięczności za największy dar jaki kiedykolwiek otrzymała ludzkość – dar Jezusa Chrystusa.

Boże Narodzenie

Grudzień 2016

Boże Narodzenie to czas niezwykły. To czas, kiedy wszyscy ludzie stają się dla siebie bardziej serdeczni, zbliżają się do siebie i cieszą się każdą chwilą spędzoną wspólnie.
Przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia oplecione pamięcią i modlitwą. By Dzieciątko Boże zawsze przynosiło to, czego najbardziej nam potrzeba, nie tylko na te święta i Nowy Rok 2017, ale każdego dnia


Zakończenie Roku Jubileuszowego

Listopad 2016

Uroczyste zakończenie Roku Miłosierdzia Bożego było połączone w naszej parafii z udzielaniem sakramentu Chrztu św. 67 katechumenom oraz przystąpieniu do Pierwszej Komunii Świętej 102 neofitów i ochrzczonych już w latach swojego dzieciństwa. Po centralnych obchodach jubileuszowych miała miejsce tradycyjna procesja z Najświętszym Sakramentem, która w Togo odbywa się corocznie w uroczystość Chrystusa Króla.
Uroczystości, które zgromadziły wiernych z całej parafii, były poprzedzone dniem skupienia w obecności relikwii świętej siostry Faustyny Kowalskiej. Z nadzieją patrzymy w przyszłość i chcemy jako wzrastający Kościół czerpać moc wytrwania w wierze ze skarbca Bożego Miłosierdzia przez zaangażowany sakrament pokuty i dzieła miłosierdzia.

Błogosławieństwo wody w Odjomboi

Listopad 2016

W sierpniu dzięki pomocy ludzi o dobrym sercu mogliśmy dokonać wywiercenia studni głębinowej w wiosce Odjomboi w buszu, miejscowości zapomnianej przez świat. Udało nam się także znaleźć pomoc finansową na zakup i zainstalowanie pompy głębinowej.
W całej wiosce radość z czystej wody źródlanej była ogromna. Dopełnieniem szczęścia było błogosławieństwo tejże studni przy udziale gości, a jednocześnie i ofiarodawców, którzy swój prezent z jubileuszu małżeństwa ofiarowali na rzecz budowy studni. W uroczystości błogosławieństwa studni wzięli ponadto udział przybyli z okolicznych wiosek mieszkańcy. Uczta, tańce i śpiewy trwały do późnych godzin wieczornych, a radość z czystej wody zapewne trwać będzie na długie lata.

 

Niedziela Misyjna 2016

Pażdziernik 2016

W niedzielę, 23 października 2016 r., obchodzony będzie w Kościele Światowy Dzień Misyjny. Troska o misje dotyczy, bowiem każdego wierzącego, o czym Światowy Dzień Misyjny ma nam w sposób szczególny przypomnieć. Jest to, bowiem dzień wymiany darów duchowych i materialnych w służbie misjom w całym Kościele. I każda wspólnota, zarówno ta bogata, jak i biedna jest do tego zaproszona. Misje to pasja, którą żywimy wobec Jezusa i wobec ludzi. Głoszenie Ewangelii staje się także:
- śpieszeniem z pomocą bliźniemu,
- sprawiedliwością względem najuboższych,
- możliwością oświaty w najbardziej zapadłych wioskach,
- opieką medyczną w odległych miejscach,
- udostepnieniem czystej, pitnej wody,
- uwolnieniem od nędzy,
- przywracaniem do życia społecznego tych, którzy są zepchnięci na margines społeczeństwa,
- wspieraniem rozwoju narodów i przezwyciężaniem podziałów etnicznych,
- poszanowaniem życia w każdej jego fazie.

 

Drodzy Przyjaciele i Dobroczyńcy Misji

Wrzesień 2016

W ostatnim czasie zauważa się coraz większą ekspansję islamu. Prawie miesiąc powstaje nowy meczet, pojawia się coraz więcej szkół koranicznych. By ucztować święto „tabaski”, wyznawcy religii Mahometa otrzymali w całej prefekturze prawie tysiąc byków. Za każdym razem widać bogacenie się ludności miejscowej, a wszyscy miejscowi to muzułmanie. Młodzi jeżdżą coraz częściej samochodami i to nie zawsze zarejestrowanymi a nie jak poprzednio chińskimi motocyklami.

Coraz więcej pojawia się ekskluzywnych butików mody z ubraniami. Ale w tym wszystkim brakuje dobrego połączenia telefonicznego, które w ostatnim roku bardzo się pogorszyło i szybkiego Internetu. Tak jakby to było planowe i zamierzone, a może to tylko to, co chroni nas od najgorszego.

 

Woda w Odjomboï

Sierpień 2016

Wioska zapomniana w buszu, ludzie jakby jeszcze sprzed zeszłego stulecia. Kilka lat temu metodą tradycyjną wykonaliśmy tam studnię i niestety następnego roku wyschła, nie można było jej pogłębić, gdyż teren był grzęski. Nastepnie ponad dwa miesiące kopaliśmy kolejną studnię na innym miejscu, kilka metrów trzeba było kuć młotem pneumatycznym w twardej skale i niestety musieliśmy zatrzymać prace, gdyż wody ciągle nie było. Ludzie szukali pomocy wszędzie w różnych organizacjach i instytucjach i zawsze kończyło się tylko na obietnicach.

W sierpniu, dzieki pomocy ludzi o dużym sercu znaleźliśmy pieniądze na dokonanie odwiertu głębinowego - 75 m. głębokości. Obecnie potrzeba nam tylko pompy głębinowej, mechanicznej by ludzie mogli skorzystać z prawa tak fundamentalnego, by mieć czystą pitną wodę. By mieć w ogóle wodę w porze suchej.

 

Evala 2016 w Affem Kabyé

Lipiec 2016

Evala to święto tradycyjne, które odbywa się corocznie w połowie miesiąca lipca na północy kraju wśród plemienia kabyé w rejonie Kara. Jest to święto rytualne, które otwiera młodym chłopcom drogę do dojrzałego życia. Do odbycia owego rytuału młodzieńcy spożywają mięso psa, który poniekąd ma dać im siłę, nacierają się psim tłuszczem i startują do zapasów według klanu albo dzielnicy. Młodzieńcy w Affem Kabyé odbywają swoje evala i stają do walki corocznie, tydzień po ceremonii oficjalnej wśród plemienia kabyé na północy kraju.

Drodzy Przyjaciele i Dobroczyńcy Misji

Lipiec 2016

Po kilku tygodniowym urlopie w kraju, już ponad miesiąc jestem znowu w Togo. Czas mija nieubłagalnie szybko. Chciałbym niezmiernie Wam podziękować za gościnę, pomoc i wsparcie. Z otrzymanych ofiar zebranych w kraju mogłem już zakupić cement na dalsze prace przy budowie kościoła i blachę na pokrycie pierwszego budynku plebanii, na nowo powstającej parafii w Affem Kabyé.

Dziękuję również za wsparcie od kierowców z okazji błogosławieństwa pojazdów. Z otrzymanych ofiar mogłem zreparować starą misyjną kamionetkę, która ciągle jest jeszcze w ruchu pomimo nieustannych napraw. Samochód został trochę wyporządzony, zmieniliśmy opony, wymieniliśmy zawieszenie, klocki i szczęki hamulcowe oraz paski klinowe. Niestety po krótkim zadowoleniu, zerwał się pasek rozrządu a to już poważniejszy problem z uszkodzonym silnikiem i samochód na nowo znalazł się w warsztacie.
Niech św. Krzysztof nieustannie wspomaga wszystkich podróżujących na drogach codziennego życia.

 

Wizyta nowego Pasterza

Czerwiec 2016

Nazajutrz po pielgrzymce ku czci św. Antoniego w Tchambie nowo konsekrowany biskup diecezji Sokodé Célestin-Marie GAOUA po raz pierwszy odwiedził parafię. Po uroczystej pontyfikalnej Mszy świętej spotkał się z katechistami, młodzieżą i radą parafialną. Wieczorem udał się z wizytą oficjalną do prefekta Tchamby.


Nazajutrz odprawił uroczystą Mszę świętą w budującym się kościele p.w. Jana Chrzciciela w Affem Kabyé i zapowiedział oficjalnie szybkie powstanie nowej parafii na zakończenie Roku Jubileuszowego.

 

Odpust u św Antoniego z Tchamby

Czerwiec 2016

Co roku uroczystości odpustowe ku czci św Antoniego, poprzedzane są wielką nowenną. 18 czerwca, już tradycyjnie w sobotę po 13 czerwca, wierni z całej diecezji i nawet spoza jej granic zgromadzili się w centrum miasta i procesyjnie z figurą św. Antoniego udali się do kościoła. Przed sumą odpustową odmawiany jest różaniec a zamiast rozważań jest czas na świadectwa i łaski doznane za pośrednictwem Świętego.

W tym czasie również wierni mogą skorzystać z sakramentu pojednania. Po uroczystej Mszy świętej następuje błogosławienie chleba dla ubogich i jest czas na wspolne dzielenie się przyniesionym jedzeniem. Po wspólnym obiedzie wierni ponownie zgromadzili się w kościele na wspólnym nabożeństwie, na zakończenie, którego każdy indywidualnie mógł uczcić relikwie świętego Antoniego z Padwy.

 

Budowa ogrodzenia przy szkole Jana Pawła II

Maj 2016

W kwietniu 2014 roku kompleks szkolny im. Jana Pawła II w Tchambie został oficjalnie zainagurowany, powstały dwa duże piętrowe budynki. Ciagle ze względu na brak środków nie udało nam się jeszcze zakończyć budowy ogrodzenia. Dzieki wsparciu ze strony agencji misyjnej „Ad Gentes” moglismy zbudować kolejny odcinek muru.

Jest to bardzo ważne gdyż szkolą znajduje się przy ruchliwej drodze prowadzącej do Beninu. Dlatego zwracamy się z prośbą o udzielenie nam dalszej pomocy na ukonczenie budowy ogrodzenia, które wpłynie na bezpieczeństwo młodzieży zgromadzonej na terenie szkolnym.

 

Budowa biura parafialnego

Kwiecień 2016

Parafia została utworzona w 1974 roku, ówczesny proboszcz Henri Bannwarth, już w podeszłym wieku, zatroskany był, by stworzyć minimum do funkcjonowania wspólnoty. Kancelaria parafialna mieściła się ciągle w pomieszczeniach mieszkalnych misjonarza. Parafia nieustannie się rozwija, we wspólnocie jest 3 księży, którzy dojeżdżają do 22 stacji dojazdowych.

Dla godnego i wygodnego przyjmowania parafian na misji, postanowiliśmy wybudować biuro parafialne. Dzięki sfinansowaniu naszego projektu przez Fundusz Pomocy Misjonarzom Diecezji Opolskiej mogliśmy wybudować nowy budynek parterowy z dwoma pomieszczeniami. W jednym pokoju mieści się kancelaria a w drugim zorganizowaliśmy rozmównicę.

Koszt całkowity prac przy budowie budynku biura parafialnego wyniósł ok. 4 290 000 F CFA. Z Funduszu Pomocy Misjonarzom Diecezji Opolskiej otrzymaliśmy 5 000 Euro = 3 280 000 F CFA, reszta 1 010 000 F CFA = 1540 Euro to wkład własny wspólnoty. Wszystkim dobrodziejom i przyjaciołom misji - Bóg zapłać.

 

Światowy Dzień Wody

Marzec 2016

Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. Ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety – obecnie ok. 800 milionów osób – cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Brak dostępu do wody pitnej to także śmiertelne choroby oraz mniejsze szanse życiowe kobiet i dziewczynek, które zgodnie z tradycją mają za zadanie dbać o rodzinę i dom, więc spędzają długie godziny na wędrówkach do studni. Są to godziny, które mogłyby poświęcić nauce lub pracy zarobkowej i wyrwać się z nędzy.

 

Czwarty Król

Luty 2016

Pragniemy wyrazić wdzięczność wszystkim wspierającym akcje organizowane przez MIVA Polska na rzecz zakupu środków transportu dla misjonarzy. Dzięki pomocy finansowej MIVA Polska, mogliśmy zakupić dwa nowe motocykle dla naszych katechistów.


Na niektórych okolicznych wioskach, szczególnie głębiej położonych w buszu ludzie dopiero, co zaczynają się interesować Kościołem, zatem obecność katechisty na modlitwie czy katechezie jest nieodzowna. Poważnym problemem, który blokuje rozwój ewangelizacji to brak dobrze uformowanych i wyposażonych katechistów. By sprostać temu wezwaniu zorganizowaliśmy cykl formacji dla katechetów z naszej parafii. Po egzaminie końcowym każdy katechista otrzymał Biblię Jerozolimską oraz komentarze do czytań niedzielnych, które będą przydatne podczas celebracji liturgii Słowa Bożego na wiosce.

A dwóch katechistów zostało wyposażonych w motocykle, dzięki którym będą mogli regularnie odwiedzać młode budujące się wspólnoty. Co miesiąc, przez rok jest sprawowana Msza Święta w intencji wszystkich dobroczyńców misji i przyjaciół Miva.

 

Czwarty Król

Styczeń 2016

Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest w Togo w niedzielę, a nie jak w Polsce – 6 stycznia. 3 stycznia 2016 roku przybył do diecezji Sokodé czwarty król, w osobie Nuncjusza Apostolskiego w Togo, który przywiózł czwarty dar – nominację nowego biskupa dla diecezji Sokodé. Został nim togijski ksiądz, Celestin-Maria Gaoua, który najpierw był proboszczem katedralnym, a później rektorem Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Filozofii w Tchitchao.
Ksiądz Biskup emeryt odwiedził w 1995 roku diecezję opolską i udzielił mi święceń kapłańskich. Po roku pobytu w diecezji przybyłem do Togo do diecezji biskupa Ambrożego, który rok wcześniej wyświęcił mnie na kapłana.
Obecnie diecezja przygotowuje się z radością do sakry biskupiej, biskupa nominata Celestin’a, która obędzie się 5 marca 2016 roku.

Z darem modlitwy, pamięci i wdzięczności – ks. Robert / Togo

Życzenia

Styczeń 2016

By Ten Nowy Rok 2016, odnowił nas ze swych codziennych schematów życia, by promieniał w nas nową miłością wypływającą z prawdziwego źródła Bożego Miłosierdzia. Niech ten czas na nowo nam dany, będzie czasem prawdziwej radości, pogody ducha, pokoju, oraz byciem z drugim i dla drugich. Szczęśliwego Nowego Roku 2016 i Jubileuszowego Roku Miłosierdzia!

Z darem modlitwy, pamięci i wdzięczności – ks. Robert / Togo

 

 

   
Aktualizacja 2017-05-26, 19:40

© Wszystkie Prawa Zastrzeżone © Administrator Sebastian Riedel
Użytkowanie strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.