Grudzień 2014
W uroczystym dniu Bożego Narodzenia pielgrzymujemy myślą i sercem do Betlejem, miasta Dawidowego, gdzie przyszedł na świat Jezus Chrystus.
Dzięki tej prawdzie wiemy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, znamy sens swego życia oraz jego prawdziwe wartości.
Dzieląc się radością Bożego Narodzenia, życzę wszystkim Przyjaciołom Misji tych darów,
które przyniósł na świat Jezus Chrystus, aby nas nimi ubogacić.
Radosnych świąt Bożego Narodzenia i błogosławionego Nowego Roku 2015
życzy ks. Robert FD
Listopad 2014
Już od kilku lat wspólnota z Affem Kabyé przygotowuje się do budowy swojego Domu Bożego. Najpierw, w porze suchej, z wyschłej rzeki wynosili w miskach na głowach piasek, następnie codziennie przynosili kamienie, gdyż w okolicy nie było żwiru. W lipcu rozpoczęliśmy kopać fundamenty i rozpoczęliśmy budowę koscioła tak długo oczekiwanego.
Nie tylko wierni,ale cała wioska uczestniczy w pracach przy budowie. Codziennie trzeba przynosić wodę w miskach na głowie, rozdrabniać kamienie, by uzyskać żwir, pomagać murarzom oraz przygotowywać jedzenie dla całej ekipy…
Obecnie mury kościoła są już wzniesione. Potrzeba jeszcze dookoła wznieść arkady i rozpocząć budowę konstrukcji więźby metalicznej.
Październik 2014
Drodzy Bracia i Siostry
Jeszcze dziś bardzo wielu ludzi nie zna Jezusa Chrystusa, tak zaczyna papież Franciszek swe orędzie do całego Kościoła na Światowy Dzień Misyjny. Papież kontynuuje, że „Światowy Dzień Misyjny jest szczególnym momentem, w którym wierni z różnych kontynentów modlitwą i konkretnymi gestami solidarności angażują się we wspieranie młodych Kościołów w krajach misyjnych. (…) Radość niesienia Jezusa Chrystusa wyraża się zarówno w trosce o głoszenie Go w miejscach najbardziej odległych, jak również w wyjściu ku peryferiom swojego terytorium, tam gdzie oczekuje najwięcej ubogich”.
Kilka lat temu szef jednej z wiosek w buszu wysłał po raz pierwszy swoje dzieci do kaplicy, gdyż, jak sam mówił, z powodu epidemii w całej okolicy brakowało dla każdego dziecka zwierząt na ofiary dla bożków. Po czasie wszystko znów powróciło do starego rytmu wierzeń, a kaplica opustoszała. I tak już po raz trzeci, garstka dorosłych osób oraz liczna ilość dzieci na nowo wybudowali szałas kryty słomą, w którym co niedzielę gromadzą się na wspólnej modlitwie – „Ojcze Nasz”, której tak naprawdę dopiero się uczą. Ludzie zakorzenieni w swoich wierzeniach i swojej tradycji mimo wszystko wyczuwają jakiś brak, niedosyt i ciągle szukają właściwej drogi, którą mogliby podążyć. Może tym razem prawdziwa wiara zagości na dobre w wiosce Bem.
Na terenie parafii, w środowisku zdominowanym przez islam, istnieją wioski zamieszkiwane zarówno przez pogan, jak i przez chrześcijan. W Affem Kabyé od ponad 40 lat ludzie gromadzą się w swojej świątyni. Tamtejsi mieszkańcy stworzyli dużą i dynamicznie rozwijającą się wspólnotę, która już dzisiaj może stać się samodzielną parafią. Wierni są bardzo zaangażowani w życie swojej wspólnoty, jednak obecna kaplica nie mogła pomieścić wszystkich przychodzących na Mszę świętą.
W ubiegłym roku, w grudniu, Nuncjusz Apostolski Togo, bp Brian Udaigwe, poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła i pod koniec lipca tego roku rozpoczęliśmy budowę nowego dużego kościoła. Budując kościół z kamieni i cementu trzeba pamiętać przede wszystkim o tym Kościele zbudowanym z żywych kamieni. Wspólnota afrykańska ciągle jeszcze potrzebuje modlitwy i wsparcia materialnego na budowę nowej misji, gdzie nie ma nawet jeszcze elektryczności.
W kwietniu, kilka dni przed kanonizacją Papieża Jana Pawła II, został uroczyście pobłogosławiony nowy kompleks szkoły katolickiej w Tchambie. Dwa piętrowe budynki zawierające 8 klas dla gimnazjum i 6 klas dla liceum, pokój nauczycielski i gabinet dyrektora uroczyście zostały oddane do użytku. 29 września rok szkolny 2014/2015 w nowo wybudowanej placówce rozpoczęło 330 dzieci ze szkoły podstawowej, 394 młodzieży gimnazjalnej i 110 licealistów. Ciągle jednak istnieje potrzeba otwarcia przedszkola dla małych dzieci oraz rozbudowa szkoły podstawowej. Wielu młodych ludzi z rodzin katolickich żyjących na wioskach w buszu chce podjąć naukę szkolną, jednak rodziców często nie stać na opłacenie im szkoły. Z tej racji stworzyliśmy fundusz stypendialny dla zdolnych, ale ubogich dzieci. Zapewne dzięki pomocy ludzi dobrej woli znajdzie się niejeden afrykański Janko Muzykant z szansą na lepszą przyszłość.
Woda zajmuje ponad 70 proc. naszej planety. Ponad 97 proc. zasobów wodnych Ziemi to wody morskie, 2,5 proc. to woda słodka, a tylko 0,6 proc. - woda mogąca stanowić źródło wody pitnej. Ciągle ponad 750 milionów ludzi nie ma dostępu do czystej pitnej wody. W Togo brakuje jej głównie na wioskach w buszu, zaś 2/3 szkół nie ma żadnej studni.
Na północy Togo występują dwie pory roku: pora deszczowa (kwiecień – październik) oraz pora sucha (listopad –marzec). W porze suchej aż przez 5 miesięcy wszędzie brakuje wody. Z początkiem stycznia, dzięki pomocy ekipy Caritas z diecezji Sokodé, rozpoczęliśmy prace przy kopaniu pięciu nowych studni. Niestety, na jednej z wiosek po półtorej miesiąca kopania w skale, wody nie znaleźliśmy. Ale mimo tego, radość jest wielka, gdyż kilka kolejnych studni zmniejszy cierpienie kobiet w buszu, które codziennie przynoszą na głowach wodę w miskach dla całej swojej rodziny.
Radość Ewangelii rodzi się ze spotkania z Chrystusem i dzielenia się z ubogimi. Dlatego papież Franciszek zachęca wspólnoty parafialne, stowarzyszenia i grupy do intensywnego życia wspólnotowego opartego na miłości do Jezusa i wrażliwego na potrzeby najbardziej pokrzywdzonych. W swoim orędziu, kontynuuje papież, „Światowy Dzień Misyjny to również czas ożywienia pragnienia i moralny obowiązek radosnego udziału w misji ad gentes. Ofiara finansowa jest znakiem ofiarowania siebie samych najpierw Panu, a następnie braciom. W ten sposób osobisty dar materialny staje się narzędziem ewangelizacji ludzkości, która tworzy się na fundamencie miłości”.
Niech obchody tegorocznego Tygodnia Misyjnego, będą wznoszeniem razem z Papieżem Franciszkiem dziękczynienia i wspólnej modlitwy, aby Kościół stał się domem dla wielu, matką dla wszystkich narodów i umożliwił narodziny nowego świata.
Ks. Robert Dura FD - Tchamba/TOGO
Diakon na 40-lecie Parafii
Wrzesień 2014
15 sierpnia, w rocznicę narodzin świętego Antoniego z Padwy, parafia obchodziła 40 rocznicę swojego powstania. Miesiąc póżniej otrzymaliśmy z tej okazji nadzwyczajny prezent. Nasz parafianin, Patrice, w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego zastał wyświęcony na diakona. W październiku wraca on jeszcze do seminarium, by ukończyć czwarty rok teologii i zdać końcowe egzaminy. Po odbyciu praktyki diakońskiej zostanie w grudniu przyszłego roku wyświęcony na kapłana.
Radość jest niezmierna, gdyż Patrice jest pierwszym oczekiwanym kapłanem z parafii Tchamba. Modlimy się, by kolejni młodzieńcy poszli jego śladem.
Błogosławieństwo pierwszych plonów ziemi
Sierpień 2014
Pod koniec sierpnia niemalże w każdej wspólnocie świętowaliśmy święto ignamów. Ignam jest to bulwa przypominająca ziemniaka. Na poświęcenie pierwszych owoców pracy rąk ludzkich ludzie przynosili ze sobą trzy ignamy, które zostały przekazane na różne cele. Jeden z nich trafił na utrzymanie misji, drugi dla ubogich, a z trzeciego przygotowano w domach świąteczną potrawę i tym samym zapoczątkowano nowy sezon zbiorów.
Wirus Ebola blisko, ale bardzo daleko
Sierpień 2014
Wirus Ebola, który zaatakował Afrykę zachodnią, niepokojąco rozprzestrzenia się w Liberii, Gwinei, Sierra Leone czy Nigerii. Dwa tygodnie temu mówiono, że są przypadki w Niamassila, na granicy z Beninem, kilkanaście kilometrów od naszej parafii. Na szczęście okazało się, że był to fałszywy alarm i wszyscy odetchnęli z ulgą.
Tego samego dnia, w którym dowiedzieliśmy się o grożącym nam niebezpieczeństwie, rozpoczęliśmy modlitwę różańcową, prosząc Boga, aby ochronił nas od zarażenia wirusem. Codziennie w każdej wspólnocie odmawiany jest różaniec w tej intencji. Niektórzy parafianie zaczęli nawet pośic. Dzięki temu czujemy się być bardzo daleko od choroby i śmierci.
Nieustannie ludzie są pouczani o przestrzeganiu higieny oraz uświadamiani, by nie polować i nie jeść mięsa gryzoni, małp, nietoperzy itp. Organizowane są sesje i sympozja, wszystko po to, aby maksymalnie uniknąć nieszczęścia epidemii, która tak szybko się rozprzestrzenia.
Ze świetym Krzysztofem na drogach
Lipiec 2014
W ostatnią niedzielę lipca wierni przyjechali do kościoła na wszystkim co tylko jeździ, najwięcej jednak było rowerów. Po uroczystej Mszy świętej, podczas której wypraszaliśmy wstawiennictwa św. Krzysztofa, zostały pobłogosławione wszystkie pojazdy, jak i kierujący i podróżujący nimi. W ubiegłym roku dwa samochody nie zostały wogóle pobłogosławione. Niestety jeden z nich uległ wypadkowi, a kierowca drugiego spowodował śmiertelny wypadek.
W tym dniu dziękowaliśmy Bogu za bezpieczne przejechane kilometry, jak również za wszystkich ofiarodawców naszej misyjnej kamionetki i motoru terenowego. A zebrane w tym dniu ofiary zostaną przeznaczone na zakup paliwa by katechiści mogli regularnie dojeżdzać do wspólnot na wioskach z posługą Słowa Bożego. Apelowaliśmy również o ostrożną i rozważną jazdę, prosząc by tak zostało potem na co dzień.
Lipiec 2014
Już po raz czwarty Biblia zgromadziła dzieci i młodzież z Tchamby i dwunastu stacji dojazdowych misji na specjalnym obozie biblijnym. Obóz dla 200 uczestników w wieku od 3 do 20 lat, który trwał od 28 lipca do 3 sierpnia, został zorganizowany pod hasłem „Jesus naucza nas przebaczać”. Codziennie wyświetlane były dwie krótkie projekcje filmu biblijnego, zaś po nich dzieci omawiały treści obejrzanego filmu poprzez rysunki, skecze, opowiadania i pieśni.
Cały tydzień biblijny ukoronowany został niedzielną Eucharystią, podczas której dzieci, bezpośrednio po odczytanej Ewangelii, odegrały scenę biblijną o nieuczciwym dłużniku. Wszyscy uczestnicy tego misyjnego przedsięwzięcia otrzymali w ostatnim dniu także słodycze, małe zabawki, książeczki, zeszyty, ołówki oraz kredki. Po odbytym obozie dzieci będą mogły głosić swoim rówieśnikom, rodzeństwu i rodzicom Chrystusa, który przebacza i który do przebaczenia nakłania.
Kaplica w Affem Carrefour
Czerwiec 2014
Kaplica w Afem Carrefour - to nie kaplica w potężnym sklepie ale na skrzyżowaniu dróg wiodących z Tchamby do Beninu (fr. Carrefour to skrzyżowanie). Jeszcze przed nadejściem pory deszczowej wierni wykonali bloki z gliniastej ziemi, które się suszyły pod upalnym słońcem kończącej się pory suchej. Potrzeba było im jeszcze zorganizować i dostarczyć 25 worków cementu na budowę, drzewo na wieźbę i ok. 100 arkuszy blachy falistej i wierni stworzyli swoją świątinię, która jest małą oazą w pobliżu wielkiego i okazałego meczetu.
Ta skromna świątynia jest wielką nadzieją dla przyszłej nowej powstającej parafii w Affem Kabyé i świadectwem obecności chrześcijaństwa na togijskiej ziemi.
W oczekiwaniu na nową parafię
Maj 2014
W środowisku zdominowanym przez islam istnieją wioski zamieszkiwane zarówno przez pogan, jak i przez chrześcijan. W Affem Kabyé od ponad 40 lat ludzie gromadzą się w swojej świątyni. Tamtejsi mieszkańcy stworzyli dużą i dynamiczną wspólnotę, która już dzisiaj może stać się samodzielną parafią. Wierni są bardzo zaangażowani w życiu swojej wspólnoty, jednak obecna kaplica nie może pomieścić wszystkich przychodzących na Mszę świętą.
W ubiegłym roku, w grudniu, Nuncjusz Apostolski Togo, bp Brian Udaigwe, poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Już niebawem, a dokładnie w lipcu, rozpoczną się prace. Budując kościół z kamieni i cementu trzeba pamiętać przede wszystkim o tym Kościele zbudowanym z żywych kamieni. Wspólnota ciągle jeszcze potrzebuje modlitwy i wsparcia materialnego na budowę nowej misji, gdzie nie ma nawet jeszcze elektryczności.
Inauguracja kompleksu Jana Pawła II
Kwiecień 2014
11 kwietnia, 16 dni przed kanonizacją Papieża Jana Pawła II, został uroczyście pobłogosławiony nowy kompleks szkolny w Tchambie.
Dwa piętrowe budynki zawierające 8 klas dla gimnazjum i 6 klas dla liceum, pokój nauczycielski i gabinet dyrektora uroczyście zostały oddane do użytku.
Koszt całej inwestycji wyniósł 113 572 962 F CFA = 173 141 EURO = 727 192 PLN.
Dzięki wstawiennictwu bł. Jana Pawła II mogliśmy zebrać wszystkie niezbędne środki na budowę.
Wsparcia finansowego udzielili nam:
* Dobroczyńcy i przyjaciele z kraju i zagranicy: 73 263 EURO = 307 705 PLN
* Fundusz Pomocy Misjonarzom Diecezji Opolskiej: 10 000 EURO = 42 000 PLN
* Organizacja Pozarządowa na rzecz rozwoju z Hiszpanii „Manos Unidas”: 78 582 EURO = 330 045 PLN
* Prokura Księży Werbistów z Pieniężna: 4 000 EURO = 16 800 PLN
* Ad Gentes: 3 500 EURO = 14 700 PLN
* Dyrekcja Szkół Katolickich z Sokodé: 3 385 EURO = 16 002 PLN
* Cimtogo Heidelberg Cement, dzięki interwencji cementowni Górażdże, zniżka 20% na zakup 120 ton cementu o wartości 3 385 EURO = 14 217 PLN
Pielgrzymki do Sanktuarium Matki Odkupiciela w Aledjo
Kwiecień 2014
Jeszcze przed Wielkim Postem, w sobotę 15 lutego z okazji Dnia Chorych odbyła się pierwsza pielgrzymka diecezjalna chorych i ludzi starszych oraz cierpiących z powodu różnych powikłań i kontaktów ze siłami złego ducha. Prawie 400 pielgrzymów zgromadziło się w sanktuarium w górach Aledjo w poszukiwaniu ulgi ale i sensu cierpienia.
Miesiąc później pielgrzymka dorosłych zgromadziła ponad 2 300 wiernych z całej diecezji, krtórzy przybyli do Matki Odkupiciela by zgłębić tegoroczne wielkopostne wezwanie o radości Ewangelii, która się odnawia i udziela innym.
A tydzień przed Swiatowymi Dniami Młodzieży, w sobotę 5 kwietnia prawie 3 500 młodych ze wszystkich parafii diecezji spotkali się by zainaugurować pierwszy etap światowej pielgrzymki młodych, która odbędzie się w Krakowie w 2016 roku. Młodzi, którzy nie mają za wiele skupili się na pierwszych słowach Bogosławieństw z Góry mówiących o ubóstwie.
Marzec 2014
Woda zajmuje ponad 70 proc. naszej planety. Ponad 97 proc. zasobów wodnych Ziemi to wody morskie; 2,5 proc. to woda słodka, a tylko 0,6 proc. - woda mogąca stanowić źródło wody pitnej.
Już po raz dwudziesty 22 marca obchodzony był z inicjatywy UNESCO Swiatowy Dzień Wody. Ciągle ponad 750 milionów ludzi nie ma dostępu do czystej pitnej wody. W Togo brakuje jej głównie na wioskach w buszu, 2/3 szkół nie ma żadnej studni.
W tym roku wykonaliśmy już 3 studnie na wioskach w Odjomboi i Agba Wilga, obecnie przystąpiliśmy do naprawy dwóch i jeszcze przed zakończeniem sezonu zamierzamy wykopać 2 studnie w Findi, w wiosce na pograniczu z Beninem. Kolejnych 7 studni w tym roku napewno zmniejszy cierpienie kobiet w buszu, które codziennie przynoszą ją w miskach na głowach dla całej rodziny.
Przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II
Luty 2014
Nazajutrz po beatyfikacji (1 maja 2011 roku) papieża Jana Pawła II rozpoczęto prace przy budowie istniejacego już od roku gimnazjum katolickiego w Tchambie. Błogosławiony Jan Paweł II został jednogłośnie obrany za patrona nowo powstającej szkoły.
W miarę ciągłego napływu uczniów podjęliśmy decyzję o utworzeniu i budowie liceum. Za wstawiennictwem błogosławionego papieża znalazły się środki I dzięki organizacji Manos Unidas z Hiszpanii mogliśmy wybudować drugi piętrowy budynek liceum.
Z radością oczekujemy na kanonizację błogosławionego Papieża jak i na poświęcenie i uroczystą inaugurację nowo powstałego kopleksu szkolnego imienia Jana Pawła II w Tchambie.
Stypendia dla dzieci i młodzieży z wiosek
Luty 2014
Rok szkolny 2013-2014 w szkole katolickiej im. Jana Pawła II w Tchambie rozpoczęło ok. 370 uczniów z podstawówki, 430 z gimnazjum i poraz pierwszy 75 z liceum.
Ciągle pozostaje potrzeba otwarcia przedszkola dla małych dzieci. Wielu młodych ludzi z rodzin katolickich na wioskach w buszu chce się uczyć ale niestety rodziców nie stać na opłacenie szkoły.
Nauka dla jednego ucznia w gimnazjum wynosi ok. 130 PLN a w liceum ok. 170 PLN na rok.
We wrześniu 2013 roku na terenie ośrodka rekreacyjnego w Dobrej mieszkańcy wsi oraz kierownictwo ośrodka zorganizowali festyn charytatywny pt. "Spotkanie z Afryką" na cele edukacji dzieci i młodzieży z parafii Tchamba i tym samym zainicjowano fundusz na stypendia dla zdolnych, ale ubogich dzieci. Ciągle dołączają się ludzie o otwartym sercu by wesprzeć nasz projekt – mieszkańcy i uczestnicy festynu w Dobrej, parafianie z Gliwic-Ostropy, Gimnazjum w Strzeleczkach, parafianie z Kędzierzyna – Blachowni, ze Sławikowa oraz z Kolnicy jak i inni anonimowi ofiarodawcy.
Dzięki ludziom dobrej woli będziemy mogli do końca roku szkolnego opłcić naukę dla 40 gimnazjalistów i 33 licealistów z 12 wiosek. Szkoła w Tchambie jest prawdziwym wyzwaniem dla misji katolickiej w środowisku totalnie zdominowanym przez islam.
Sezon „Woda 2014” rozpoczęty.
Styczeń 2014
Na północy Togo występują dwie pory roku: pora deszczowa (kwiecień – październik) oraz pora sucha (listopad –marzec), około 5 miesięcy, gdzie wody brakuje wszędzie, głównie na wioskach w buszu. Z początkiem stycznia, dzięki pomocy ekipy Caritas z diecezji Sokodé, uroczystym błogosławieństwem rozpoczęliśmy prace przy kopaniu 5 nowych studnii. Liczymy na pomoc Bożą i szczęście by nie napotkać twardej skały i spodziewamy się dużo czystej i pitnej wody.