Licznik odwiedzin:




Poświęcenie kamienia węgielnego dla Affem Kabyé

Grudzień 2013

20 maja 1984 roku Nuncjusz Apostolski Gany, Togo i Beninu konsekrował w Tchambie kościół parafialny. Obecnie, po prawie 30 latach, 30 grudnia 2013 roku, Nuncjusz Apostolski Togo, bp Brian Udaigwe, poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła w wiosce dojazdowej Affem Kabyé. Parafia matka, Tchamba, daje narodziny swej córce, przyszłej nowej parafii w buszu – w Affem Kabyé, leżącej na pograniczu z Beninem.

Wschodzące Słońce w Affem Kabyé

Grudzień 2013


Czas adwentu i przygotowań na narodzenie Pana Jezusa jest zupełnie inny. Nie ma śniegu ani mrozu nie ma rorat, ale w każdą sobotę dzieci razem ze swoimi rodzicami przygotowują miejsce dla Pana Jezusa. Msza rozpoczyna się jeszcze w ciemnościach wschodzącego dnia a kończy się po pięknym wschodzie słońca, który rozswietla kaplicę , gdzie nie ma jeszcze elektryczności. Na równiku bardzo szybko zapada noc jak i szybko rozpoczyna się dzień.
Dzieci i cała wspólnota w Affem Kabyé oczekują z radością na prawdziwe słońce, którym jest Jezus Chrystus, a wzejdzie już niebawem.

Chrystus Król na powozie

Listopad/Grudzień 2013

 

W uroczystość Chrystusa Króla cała Parafia wraz ze wioskami dojazdowymi zgromadziła się w kaplicy przy stadionie w Tchambie by uroczyście wyrazić wdzieczność za Rok Wiary. W tym dniu w Togo organizuje się procesję z Najświętszym Sakramentem, tak jak w Polsce na Boże Ciało.
Tym razem Pan Jezus majestatycznie w Najświętszym Skramencie był wieziony na platformie samochodu terenowego odpowiednio udekorowanego. Chrystus Król na czele procesji prowadził swoją trzódkę pośród zgromadzonych na ulicy muzułmanów i pogan, którzy z podziwieniem spoglądali i podziwiali manifestację wiary Bożego Kościoła Chrystusowego.

Raz w roku na cmentarzu

Listopad 2013

Raz w roku ludzie idą na cmentarz ze świecami i kwiatami a nie jak zwykle z ciałem osoby zmarłej by je tylko pogrzebać. Cmentarz w tradycji afrykańskiej uchodzi za miejsce straszliwe i omijane przez wszystkich. Dla Afrykańczyków jest siedliskiem złych duchów, przez które człowiek może sprowadzić na siebie i swoją rodzinę nieszczęście lub czary.
Z okazji święta zmarłych już w październiku wierni  porządkują cmentarz. Wieczorem 2 listopada w Dzień Zadusznych odmawiany jest różaniec za dusze zalecane oraz odprawiana jest Msza święta przy grobach zmarłych. Po wspólnej modlitwie i błogosławieństwie grobów ludzie składają na grobach kwiaty i zapalają świece.
Raz w roku to straszliwe miejsce, budzące grozę, staje się miejscem modlitwy i oczekiwania na ostateczne zmartwychwstanie ciał. Potrzeba jeszcze wiele czasu, by ludzie pozbyli się strachu przed złym wpływem świata zmarłych na los człowieka żyjącego.

 

Zaczarowana wioska BEM

Listopad 2013

W 2006 roku szef wioski wysłał po raz pierwszy swoje dzieci do kaplicy, gdyż, jak sam mówił, w okolicy z powodu epidemii brakowało dla każdego dziecka zwierząt na ofiary dla bożków. Po czasie wszystko znów powróciło do starego rytmu wierzeń, a kaplica opustoszała. I tak już po raz trzeci dorośli wraz z swoimi dziećmi na nowo wybudowali szałas pokryty słomą, w którym co niedzielę gromadzą się na wspólnej modlitwie – „Ojcze Nasz”, której dopiero się uczą.
Ludzie zakorzenieni w swoich wierzeniach i w swojej tradycji mimo wszystko wyczuwają jakiś brak, jakiś niedosyt i ciągle szukają właściwej drogi, którą należałoby podążać. Może tym razem prawdziwa wiara zagości na dobre w Bem.

LICEUM - budowa piętra

Pażdziernik 2013

W sobotę, dwa tygodnie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego ukończyliśmy zalewanie stropu drugiego budynku przeznaczonego dla liceum. W tym roku szkolnym 2013/2014 ponad 80 młodych ludzi będzie mogło poraz pierwszy rozpocząć naukę w nowo powstałym liceum im. Jana Pawła II. Wprawdzie na piętrze trwają jeszcze prace wykończeniowe to parter jest już w całości funkcjonalny.

Po „Spotkaniu z Afryką” w Dobrej

Sierpień 2013

Minęło już trochę czasu, odkąd powróciłem spowrotem z urlopu w ojczyźnie pod upalne słońce Afryki. Obecnie trwa jeszcze ciągle pora deszczowa, wilgotność powietrza prawie 100%. Pora deszczowa to także czas wakacji, które w Togo trwają aż do października. Wielu młodych z naszej parafii z wiosek położonych w buszu uczęszcza do gimnazjum albo liceum państwowego w Tchambie, gdzie płacą symbolicznie za naukę, ale tez w jednej klasie jest 80, 90 czy nawet 110 uczniów, 4 w jednej ławce.

Dzięki środkom zebranym 20 lipca 2013 roku podczas „Spotkania z Afryką” w Dobrej, stworzyliśmy fundusz pomocy młodzieży pochodzącej z wiosek w buszu.
Nauka jednego ucznia w gimnazjum wynosi ok. 130 PLN a w liceum ok. 165 PLN na rok.
Dzięki pomocy ludzi dobrej woli znajdzie się zapewne niejeden czarny Janko Muzykant z szansą na lepszą przyszłość.

Artykuł w Prasie:
http://opole.gosc.pl/doc/1636356.Dobra-afrykanska
http://www.tygodnik-krapkowicki.info/nowosci/1911-afrykanski-klimat-w-dobrej

Spotkanie z Afryką

Lipiec 2013

Kolejny etap budowy szkoły

Lipiec 2013

Już od kilku tygodni trwają prace przy budowie piętra liceum katolickiego w Tchambie. Czasu nie pozostało za dużo gdyż już w pażdzierniku młodzież rozpocznie naukę w dwóch pierwszych klasach liceum. Do tego czasu co najmniej budynek musi być zadaszony. Obecnie kończą się prace przy wznoszeniu murów a zaczynają się przygotowywania pod zalewanie stropu. Już niedługo powstaną kolejne 4 klasy w stanie surowym nowej szkoły.

Ciągle poszukujemy środków, które pomogą nam zakończyć prace. Już teraz wszystkich dobroczyńców naszej szkoły polecamy Bogu przez wstawiennictwo już niedługo świętego pp. Jana Pawła II.

Konto bankowe:

Ks. Robert Dura, ul Polna 5, 47-364 Dobra
BANK SPÓŁDZIELCZY w Krapkowicach

PLN
41 8884 0004 2001 0004 9009 0001

EURO
PL 06 8884 0004 3001 0004 9009 0101

SWIFT-BIC Code: POLUPLPR

Ofiary mogą być przekazywane również na konto Fundusz Pomocy Misjonarzom Diecezji Opolskiej
(z dopiskiem ”pomoc dla ks Roberta Dura “)

PEKAO S.A. I O/OPOLE
36 1240 1633 1111 0000 2651 7221

Środki przekazywane na konto Funduszu Pomocy Misjonarzom Diecezji Opolskiej
mogą być w pełni odliczane od podatku dochodowego.

W tytule nalży umieścić:
"Darowizna na cele kultu religijnego"

Zakończenie sezonu „Woda 2013”

Czerwiec 2013



Rozpoczęła się już pora deszczowa w całej swej pełni. Deszcze są coraz częstsze, co powoduje, że warunki do kopania studni są coraz cięższe, gdyż poziom wody gruntowej stale się podnosi. W tym roku już w marcu ukończyliśmy wiercenie studni głębinowej na głębokości 100 metrów. Od razu także rozpoczęliśmy prace przy dwóch następnych studniach we wiosce Findi na pograniczu z Beninem. Trzecia studnia, o głębokości ok. 18,5 metrów powstała we wiosce KoutchoniI, gdzie na ostatnich 6 metrach głębokości trzeba było pracować młotem pneumatycznym. Zaś na zakończenie sezonu została naprawiona i dokończona studnia we wiosce Tchékélé. Już w maju sezon „Woda 2013” został zakończony i 5 kolejnych ujęć wody zostało oddanych do użytku ludziom spragnionych wody. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom jak i współofiarodawcom akcji „Woda 2013”.

 

Ofiara « sarah » na skrzyżowaniu dróg

Maj 2013

Jest faktem, że dla Afrykańczyków wszystko jest w jakiś sposób przepełnione duchem, magiczną mocą czy tajemniczą siłą. Choroba nigdy nie jest spowodowana przez naturalne, biologiczne przyczyny. Jest ona zawsze efektem uroku, czarów, złej woli sąsiada, czy wroga, albo po prostu karą Bożą.

Bardzo często na środku skrzyżowania dróg czy ścieżek w buszu ustawia się czare z tajemniczą zawartością. Wzbudza to ciekawość ludzi przypadkowo przechodzących, a strach wtajemniczonych. Osoba dotknięta nieszczęściem czy chorobą za radą czarownika obmywa się rytualnie pozostawiając wodę wraz z innymi zaklęciami w specjalnej kalabasowej czarze, którą potem ustawia na środku skrzyżowania, by ktoś zabrał ów potencjał nieszczęścia. Czasami jest to niewinna osoba, bardzo często naiwne dziecko albo też zwierzę poszukujące jedzenia.

Tym sposobem łańcuch nieszczęścia przechodzi na inną osobę albo zwierzę.
Siłą napędową ludzkiej egzystencji jest pragnienie mocy, bezpieczeństwa, protekcji czy uzdrowienia, czego wyrazem są ofiary skadane w nocy na środku skrzyżowania oraz różnego rodzaju amulety i talizmany, które wedle wierzeń są nośnikami życiowej siły.

Nowa woda w wiosce w Findi

Kwiecień 2013

Mieszkańcy wioski Findi położonej blisko granicy z Beninem wraz z nową wodą otrzymali nowe życie. Dotychczas czerpali swoją wodę z dołów wykopanych na podmokłych, bagnistych terenach poza wioską. Woda ta niczym nie przypominała naszej wody pitnej, poza tylko tym, że była mokra. Kobiety dźwigając na głowach ogromne miski pokonywały codziennie sporo kilometrów, aby przynieść wodę dla swoich rodzin. Dziś dwie prawdziwe studnie powstały pośród zabudowań. Wody tej jeszcze nie wystarcza dla wszystkich, ale każda rodzina może codziennie zaczerpnąć czystej wody do picia i przygotowania posiłku.


W Findi po Świetach Zmartwychwstania naprawdę trysknęły dwa żywe źródła nowej, czystej wody, za które szczęśliwi mieszkańcy wioski radośnie dziękują.

Życzenia Wielkanocne

Marzec 2013

Niech Bóg przez swojego syna Jezusa Chrystusa, Naszego Zbawiciela rozjaśni ciemności naszego życia, przepełni nasze serca Pokojem et niech Miłość zatryjumfuje w naszych sercach. Radosnych Swiąt Paschalnych i wiele łask od Zmartwychwstałego Chrystusa.

Ks. Robert

Dzień Chorych w Roku Wiary

Luty 2013

Nie jak co roku, 11 lutego w święto Matki Bożej z Lourdes, ale w Środę Wielkiego Tygodnia, chorzy, starsi oraz ludzie cierpiący z powodu różnych schorzeń i kontaktów ze siłami złego ducha zgromadzili się na wspólnej modlitwie.
Podczas Mszy Św. nie wszyscy mogli przyjąć sakrament chorych, ale wszyscy zostali pobłogosławieni pieczołowicie przechowywanymi w naszym kościele relikwiami świętego cudotwórcy i uzdrowiciela z Padwy, św. Antoniego.
Na koniec spotkania wszyscy spotkali się w sali parafialnej, by podzielić się pączkiem z fasolowej mąki oraz lokalnym piwem z prosa.

Niech ten Rok Wiary, który przeżywamy będzie także owocnym czasem modlitwy, współuczestnictwa i ofiary z cierpiącą ludzkością w poszukiwaniu ulgi i niezłomnej nadziei.

 

Światowy dzień wody 2013

Luty 2013

Obchody Światowego Dnia Wody są doskonałą okazją by przypomnieć o potrzebach ludzi pozbawionych dostępu do tego najcenniejszego dobra, którym jest woda. Obecnie kopiemy dwie studnie na wiosce w buszu w Findi. Ludzie czerpią tam wodę z bagna, która jest nieczysta i nie zdrowa. W całej wiosce nie ma ani jednej studni. Nastepnie myslimy wykonać jeszcze studnię na wiosce w Koutchoni I i czwrtą w dzielnicy Tchamby Tam Tam, niedaleko misji.
Wszystkim dobroczyńcom dziękujemy, za wodę.

 

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tchambie

Luty 2013


Do wykończenia całego budynku szkoły trzeba jeszcze zrobić instalację
elektryczną, wylać posadzki i całość pomalować - (potrzebne jeszcze ok. 4 500 euro).
Wszystkim dobroczyńcom szkoły serdecznie dziękujemy za pomoc w budowie.

 

Święto w wiosce trędowatych w Kolowaré

Styczeń 2013

Ostatnia niedziela stycznia tego roku już poraz 60-ty była obchodzona jako Światowy Dzień Chorych na trąd. W latach pięćdziesiątych zeszłego stulecia zaczęto sprowadzać wszystkich trędowatych z Togo do, oddalonego od Tchamby o kilkanaście kilometrów, Kolowaré, dając im malutki domek pomalowany na kolor różowy oraz małą parcelę do uprawy. Przez te sześdziesiąt lat wielu chorych zamieszkało w wiosce tredowatych. By wgłębić się w świat tych ludzi w Kolowaré nie znajdziemy tam struktur wielce rozbudowanych ale twarze ludzi zniekształconych przez trąd, twarze tak jak inne, które płaczą i się weselą. W wiosce swój żywot wiedzie jeszcze ponad 60 twarzy, które pamiętają pierwsze chwile w Kolowaré, kiedy to musieli opuścić swoje domy i siłą osiedlić się w wiosce.
W ostatnią niedzielę stycznia wioska trędowatych przekształciła się w miasto karnawałowe. Każdy tańczył ile mu sił wystarczało, a jedzenia i lokalnego piwa nie brakowało. W tym dniu wszyscy poczuli radość życia. Bo nie choroba i ból fizyczny czyni człowieka niesprawnym, ale ból wewnętrzny i grzech sprawia, że człowiek jest chory i cierpi.

   
Aktualizacja 2016-10-20, 14:15

© Wszystkie Prawa Zastrzeżone © Administrator Sebastian Riedel
Użytkowanie strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.